Nowe dowody osobiste a miejsce zameldowania
publikacja: 2015-02-05, sekcja: prawo administracyjneZmieniają się zasady wydawania dowodów osobistych i wprowadzony zostanie nowy wzór tego dokumentu. Z dniem 1 marca 2015 r. wchodzi w życie bowiem ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Wprowadzona ona wiele istotnych zmian, w szczególności zawartych w dowodzie osobistym danych konkretnej osoby.
Czym jest dowód osobisty?
Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic państw w/w.
Powyższa ustawa określa, m.in:
- osoby uprawnione lub obowiązane do posiadania dowodu osobistego;
- zakres danych zawartych w dowodzie osobistym;
- zasady wydawania dowodu osobistego;
- zasady wymiany i unieważniania dowodu osobistego;
- zakres danych gromadzonych w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz zasady prowadzenia tego rejestru.
Zmiany w dowodach osobistych ?
Według nowej ustawy w dowodzie osobistym zawarte są następujące dane osoby: nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, wizerunek twarzy, numer PESEL, obywatelstwo. Należy zauważyć, iż w NOWYCH DOWODACH OSOBISTYCH nie znajdziemy już informacji dotyczących: adresu miejsca zameldowania oraz wzrostu i koloru oczu, a także zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu.
Gdzie należy złożyć wniosek?
Nowym ułatwieniem wprowadzonym przez wyżej wskazaną ustawę jest uzyskanie możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w Polsce. Co więcej wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć nie tylko w formie pisemnej ale również w wersji elektronicznej.
Co ze starymi dowodami osobistymi?
Ponadto, dowody osobiste wydane przed dniem 1 marca 2015 r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Dodatkowo adres miejsca zameldowania zamieszczony w dowodzie osobistym wydanym na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, tj. ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie potwierdza adresu miejsca zameldowania. Mając to na uwadze, zaakcentować trzeba, iż zmiana adresu miejsca zameldowania posiadacza dokumentu stwierdzającego tożsamość nie stanowi podstawy do jego wymiany.
Warto również przypomnieć, iż dowód osobisty wydaje się na wniosek i nie pobiera się za niego żadnej opłaty.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo administracyjne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.