Odbywanie kary poza zakładem karnym - dozór elektroniczny

publikacja: 2015-02-23, sekcja: prawo karne

Skazany, wobec którego została orzeczona kara pozbawienia wolności, może w pewnych wypadach obywać orzeczoną karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym, w tzw. systemie dozoru elektronicznego. Warunki obywania kary w powyższy sposób reguluje ustawa z dnia  7 września 2008 r. o wykonaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego.

Czym jest system dozoru elektronicznego?

Polega on na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu aparatury monitorującej, czyli urządzeń elektronicznych oraz instalacji i systemów. Kontrolowanie zachowania skazanego dotyczy przestrzegania przez skazanego nałożonego na niego przez sąd penitencjarny obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wskazanym miejscu w wyznaczonym czasie, jak również obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach lub zakazu zbliżania się do określonej osoby.

Na czym polega odbywanie kary w systemie dozoru elektrycznego ?

Jest to odbywanie kary pozbawienia wolności, nie w zakładzie karnym, a w miejscu zamieszkania, gdzie skazany musi przebywać pod czas odbywania całej kary. Miejscem odbywania kary jest więc np. mieszkanie, a skazany może je opuszczać tylko w ściśle określonych wypadkach. Zachowanie skazanego nadzorowane jest przez kuratora sądowego.

Jaki sąd orzeka w powyższej sprawie?

Do orzeczenia o możliwości wykonywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym właściwy jest sąd okręgowy, wydział penitencjarny, w kręgu którego skazany przebywa.

Warunki obywania kary w systemie dozoru elektronicznego

Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

1) wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 [ nie ma miejsca tzw. recydywa wielokrotna];

2) jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary;

3) skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;

4) osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę;

5) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie możliwości techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem dozoru przez podmiot prowadzący centralę monitorowania i upoważniony podmiot dozorujący oraz warunki mieszkaniowe skazanego, zwane dalej „warunkami technicznymi”.

 

Jakie czynności należy wykonać aby odbywać karę w wyżej wymieniony sposób?

 

Należy przede wszystkim złożyć wniosek, bowiem w sprawach o udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sąd penitencjarny orzeka na wniosek skazanego lub na wniosek jego obrońcy, prokuratora, sądowego kuratora zawodowego lub dyrektora zakładu karnego. Wniosek taki składa się na piśmie wraz z uzasadnieniem.

 

O co może się ubiegać osoba, która spełnia wszelkie warunki do odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego?

Osoba taka może wnieść o zezwolenie przebywania poza domem w celu wykonywania pracy zarobkowej. Wskazuje wtedy, że na dotarcie do pracy i powrót z niej potrzebuje np. 1 h , a czas wykonywanej przez nią pracy wynosi 8 h. Ponadto, osoba taka, może wskazać, iż poza obowiązkiem wykonywania pracy zarobkowej uczęszcza również np. na mszę raz w tygodniu i w związku z tym wnosić o umożliwienie jej przebywania w kościele w powyższym celu. Dodatkowo istnieje możliwość oddalenia się z miejsca stałego pobytu celem kształcenia się, dokonywania zakupów itd.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.