Znalazłem cudzą rzecz co powinienem zrobić? Nowa ustawa.

publikacja: 2015-03-22, sekcja: prawo administracyjne

W marcu 2015 r. Prezydent podpisał Ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych, która ma wejść w życie 21 czerwca 2015 r. Ustawa ta określa obowiązki i prawa znalazcy oraz przechowującego, postępowanie w sprawach odbierania zawiadomień o znalezieniu rzeczy, przyjmowania i przechowania rzeczy znalezionych oraz poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru a także postępowanie z rzeczami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej.

Co należy zrobić ?

W przypadku gdy, ktoś znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.

Jeżeli ktoś znalazł cudzą rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy.

Bardzo istotną kwestią uregulowaną w niniejszej ustawie, jest wskazanie, że jeżeli ktoś znalazł rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje. Jednostka organizacyjna Policji niezwłocznie zawiadamia właściwego starostę o znalezieniu rzeczy oraz znalazcy.

Jakie są uprawnienia w przypadku dochowania przez znalazcę obowiązku ?

Znalazca przechowujący rzecz, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swoje roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru. W przypadku gdy rzecz nie jest przechowywana przez znalazcę, znalazca może zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim przypadku przechowujący zawiadamia znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru oraz o jej adresie zamieszkania albo siedziby, a znalazca może zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wydaniu rzeczy. Przechowujący informuje o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy.

Ponadto, w przypadku gdy rzecz znaleziona jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym i stała się własnością Skarbu Państwa, znalazcy przysługuje nagroda. Wysokość i rodzaj przyzwanej nagrody określa Minister w rozporządzeniu.

Warto wskazać, że poniesione przez znalazcę lub przechowującego koszty przechowania oraz utrzymania rzeczy w należytym stanie, a także koszty poszukiwania osoby uprawnionej do jej odbioru, obciążają osobę uprawnioną do odbioru rzeczy do wysokości wartości rzeczy w dniu odbioru.

Minimalna wartość rzeczy znalezionej

Przepisy, które mają wejść w życie 3 miesiące od ogłoszenia niniejszej ustawy, określają również minimalną wartość szacunkową rzeczy, której znalezienie obligatoryjnie uruchamia ustawową procedurę poszukiwania osoby uprawnionej do odbioru. Zgodnie w/w ustawą starosta może odmówić przyjęcia rzeczy, której wartość nie przekracza 100 złotych, chyba że rzecz ta ma wartość naukową, historyczną lub artystyczną. W razie odmowy przyjęcia rzeczy znalazca może postąpić z nią według swego uznania.

 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo administracyjne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.