Budowa domu bez pozwolenia na budowę - zmiany w Prawie Budowlanym
publikacja: 2015-06-17, sekcja: prawo administracyjneJuż od 28 czerwca 2015 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące zmian w sprawie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku budowania lub przebudowywania domu jednorodzinnego. Zmiany te wprowadza ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 443). Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 34 (dotyczącego prowadzenia rejestru wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę oraz rejestru zgłoszeń budowy) który wchodzi w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.
Celem znowelizowanej ustawy jest uproszczenie i skrócenie procedur związanych z inwestycjami budowlanymi.
Zgodnie ze zmianami wchodzącymi w życie od 28 czerwca 2015 r. zniesiony zostanie obowiązek uzyskania decyzji pozwolenia na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Do dnia wejścia w życie nowelizacji każdy rozpoczynający budowę domu musiał posiadać pozwolenie na budowę. Obowiązek ten został zniesiony i teraz każdy chcąc rozpocząć budowę lub przebudowę domu będzie musiał dokonać jedynie zgłoszenia tego przedsięwzięcia właściwemu organowi.
W zgłoszeniu należy określić m.in. rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Zgłoszenia, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych w Starostwie Powiatowym. Właściwy organ, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robót może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia. Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę znacznie ułatwi i przyspieszy proces inwestycyjny związany z budowaniem domów jednorodzinnych.
Kiedy organ wnosi sprzeciw?
Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli m.in: zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę albo gdy budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub inne przepisy.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo administracyjne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.