Recepta bez wizyty u lekarza

publikacja: 2015-07-15, sekcja: prawo medyczne

Z początkiem roku 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która określa warunki udzielenia tzw. porady receptowej.

Ustawa co do zasady wskazuje, że lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, jednak z zastrzeżeniem sytuacji określonej poniżej.

Zgodnie z nową regulacją, lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej, lekarz może więc wydać tzw. receptę zaoczną.

W powyższym przypadku recepty lub zlecenia pacjent może odbierać nie tylko osobiście, mogą być one również przekazane:

1) osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia albo przedstawicielowi ustawowemu pacjenta;

2) osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty lub zlecenia mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określania tych osób.

Upoważnienie lub oświadczenie, o którym mowa powyżej należy odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji.

Trzeba zaznaczyć, że informacje o wystawieniu recepty lub zlecenia w takim przypadku zamieszcza się w dokumentacji medycznej pacjenta. Ponadto, w dokumentacji medycznej pacjenta odnotowuje się informację o osobie której została przekazana recepta lub zlecenie.

Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje, że w przypadku wizyty receptowej, w której receptę odbiera pacjent dodatkowe oświadczenie nie jest potrzebne, muszą zostać spełnione jedynie warunku wskazane powyżej. Natomiast w razie zgłoszenia się innej osoby po receptę przeznaczą dla pacjenta – pacjent musi wypełnić i podpisać jeden z poniższych druków:

  • pisemne upoważnienie uprawniające wskazaną przez pacjenta osobę do odbioru recept lub
  • oświadczenie  bez szczegółowego określenia danych dotyczących osoby.

Receptę w tym trybie można wystać po dostarczeniu i podpisaniu przez chorego druku upoważnienia lub oświadczenia oraz po dołączeniu go do dokumentacji medycznej pacjenta.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo medyczne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.