Dziedziczenie ustawowe
publikacja: 2015-10-17, sekcja: spadki i dziedziczenieDziedziczenie ustawowe ma miejsce, w sytuacji gdy :
- spadkodawca nie pozostawił ważnego testamentu (modyfikującego dziedziczenie ustawowe),
- gdy osoby powołane do dziedziczenia nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami,
- gdy spadkobierca powołał do dziedziczenia ( w testamencie) tylko co do pewnej części swojego spadku.
Jak wskazuje Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 29 listopada 1977 r. ( III CRN 291/77) „Dziedziczenie w oparciu o przepis art. 959 KC następuje wówczas, gdy spadkodawca powołał do całości lub do ułamkowej (procentowej) części spadku, jako ogółu praw i obowiązków spadkodawcy, jedną lub kilka osób. Natomiast w wypadku, gdy spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie jedynie poszczególne przedmioty majątkowe wchodzące w skład spadku, to:
- jeżeli przedmioty te wyczerpują prawie cały spadek, dziedziczy go na podstawie testamentu osoba, której przedmioty te przeznaczono (art. 961 KC),
- jeżeli zaś przedmioty te nie wyczerpują prawie całego spadku, do jego dziedziczenia powołani są spadkobiercy ustawowi (art. 931 i nast. KC), którzy jedynie zobowiązani są do wydania zapisu osobie wskazanej w testamencie (art. 968 i nast. KC)”.
Kodeks cywilny przewiduje krąg osób uprawnionych do dziedziczenia na podstawie ustawy i jest on oparty na związkach rodzinnych.
Pierwszy krąg osób uprawnionych to: DZIECI I MAŁŻONEK. Dziedziczą w częściach równych, jednak małżonek nie może otrzymać mniej niż ¼ spadku, np. jeżeli dziedziczy małżonek i 4 dzieci to małżonek będzie dziedziczył ¼, natomiast każde dzieci po 3/16 całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział ten przypada jego dzieciom ( czyli wnukom spadkodawcy). Jeżeli dziecko to np. nie miało swoich dzieci, udziały spadkowe zostają zwiększone o tą część.
Druga grupa to MAŁŻONEK I RODZICE - udział małżonka zawsze wynosi ½ spadku. Udział spadkowy dla każdego z rodziców wynosi ¼. Jeżeli ojcostwo nie zostało ustalone, matka dziedziczy po połowie z małżonkiem.
Krąg trzeci stanowią RODZICE: dziedziczą oni w sytuacji gdy np. zmarły był bezdzietnym kawalerem w częściach równych. W sytuacji gdy jedno z rodziców nie żyje, przypadający na tę osobę udział w częściach równych dziedziczy rodzeństwo. Gdyby jedno z rodzeństwa (np. brat) nie dożyło dziedziczą jego dzieci np. bratanica. Rodzic może również odziedziczyć cały spadek, jeżeli nie ma rodzeństwa ani jego zstępnych.
W sytuacji gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie zstępnych, rodziców, rodzeństwa ani zstępnych rodzeństwa cały spadek przypada małżonkowi.
Czwarty krąg stanowią DZIADKOWIE. Dziedziczą oni gdy jest brak małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych. Co do zasady dziedziczą w częściach równych, jeżeli żyją w chwili otwarcia spadku dziadkowie ze strony ojca i matki dziedziczą oni po ¼ spadku. W sytuacji, gdy któryś z dziadków nie dożył, jego udział przypada jego zstępnym ( np. wujowi).
Krąg piąty stanowią PASIERBOWIE. Dochodzą do dziedziczenia dzieci małżonka spadkodawcy, jeżeli spadkodawca nie pozostawił małżonka ani innego krewnego wyższej opisanego. Dla przykładu - zmarły miał 2 pasierbów, dziedziczą oni w częściach równych, jeżeli np. jeden z pasierbów(A) zmarł, to cały spadek przypada pozostałemu przy życiu pasierbowi (B). Nie dziedziczą więc krewni pasierba (A).
Ostatni krąg, czyli szósty to GMINA I SKARB PAŃSTWA. Spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, gdy nie ma on wyżej wymienionych krewnych. Jeżeli ostatniego zamieszkania w RP nie da się ustalić spadek przypada Skarbowi Państwa.
Ustalenie właściwego kręgu osób powołanych do dziedziczenia na podstawie ustawy może być trudnione, dlatego warto w takiej kwestii uzyskać poradę prawną u specjalisty w tej dziedzinie np. adwokata, który pomoże również podjąć odpowiednie kroki w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji spadki i dziedziczenie oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.