Postanowienie prokuratora o zabezpieczeniu majątkowym
publikacja: 2015-11-29, sekcja: prawo karneInstytucja zabezpieczenia majątkowego, służy zapewnieniu możliwości wykonania kary, a także środków karnych, które mają charakter majątkowy, a które mogą zostać orzeczone w przyszłym wyroku. Nadto dzięki takiemu zabezpieczeniu, możliwe może okazać się uzyskanie roszczeń odszkodowawczych, które mogą być orzeczone w postępowaniu karny. Wydanie postanowienia o zabezpieczeniu majątku ma przeciwdziałać potencjalnemu ukryciu lub zbyciu mienia przez oskarżonego, który przewiduje, że sąd może wydać wyrok dla niego niekorzystny. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie przez orany tej instytucji powinno być wyjątkowe, ponieważ powoduje ono ograniczenie dysponowania mieniem, przez osobę, która w świetle obowiązujących przepisów prawnych aż do wydania prawomocnego wyroku ochroniona jest domniemaniem niewinności.
Kiedy i na co można dokonać zabezpieczenia?
Celem dokonania zabezpieczenia majątkowego konieczne jest wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstwa, za które można orzec grzywnę lub świadczenie pieniężne albo w związku, z którym można orzec przepadek lub środek kompensacyjny i pod warunkiem, że zachodzi uzasadniona obawa, iż bez takiego zabezpieczenia wykonanie orzeczenia w zakresie wskazanej kary, świadczenia pieniężnego, przepadku lub środka kompensacyjnego będzie niemożliwe albo znacznie utrudnione. Ponadto zabezpieczenia majątkowego można dokonać, aby zapewnić wykonanie orzeczenia o kosztach sądowych.
Kto może dokonać zabezpieczenia?
Na etapie postepowania przygotowawczego postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym wydaje prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia sąd. W postanowieniu określa się kwotowo zakres i sposób zabezpieczenia, uwzględniając rozmiar możliwej do orzeczenia w okolicznościach danej sprawy grzywny, środków karnych, przepadku lub środków kompensacyjnych. Warto zaznaczyć, że postanowienie o dokonaniu zabezpieczenia winno być wydane jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przestęstwa przez oskarżonego. Na postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie.
Jak długo trwa zabezpieczenie majątkowe?
Zabezpieczenie majątkowe należy niezwłocznie uchylić w całości lub w części, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których zostało ono zastosowane w określonym rozmiarze, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie choćby w części
Ponadto trzeba wskazać, że zabezpieczenie upada, gdy nie zostaną prawomocnie orzeczone: grzywna, przepadek, nawiązka, świadczenie pieniężne lub nie zostanie nałożony obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.