Podatek od spadku po rodzicach, małżonku, rodzeństwie lub dzieciach
publikacja: 2016-09-07, sekcja: spadki i dziedziczenieW obecnie obowiązującym systemie pranym, zgodnie z ogólną zasadą, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny lub dziedziczenia. Od powyższej zasadny ustawodawca przewidział pewne wyjątki polegające na zwolnieniu od obowiązku uiszczenia podatku (pod ściśle określonymi w ustawie warunkami).
Ustawa o podatku od spadku i darowizn, określa jakie warunki muszą zaistnieć, aby osoba fizyczna która uzyskała spadek była zwolniona od obowiązku uiszczenia podatku. Zgodnie z regulacjami ujętymi w powyższej ustawie, zwolnieniu od podatku podlega nabycie w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez:
- małżonka,
- zstępnych,
- wstępnych,
- pasierba,
- rodzeństwo,
- ojczyma,
- macochę,
pod warunkiem, że osoby które nabyły spadek w drodze dziedziczenia, zgłoszą jego nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Należy dodać, że jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie tego terminu, zwolnienie od obowiązku uiszczenia podatku możliwe jest tylko, w sytuacji gdy:
- nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu,
- oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.
W innej sytuacji osoba, która zgłosi nabycie spadku po upływie sześciomiesięcznego terminu od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu nie będzie mogła skorzystać z ulgi. Powyższe potwierdza również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku wydanym w dniu 28 października 2014 r. sygn. akt : I SA/GL 130/14 „Koniecznym warunkiem skorzystania ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn jest zachowanie terminu 6-miesięcznego na zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Skorzystanie ze zwolnienia zależy od woli podatnika i to na nim ciąży obowiązek spełnienia przesłanek, które warunkują skorzystanie z tego zwolnienia. Nie można tego obowiązku przerzucać na organ podatkowy, w szczególności organ nie ma obowiązku informowania podatników o warunkach korzystania ze zwolnień podatkowych.” Powyższe oznacza, że to na podatnika przeniesiony został ciężar dokonania zgłoszenia do urzędu skarbowego w przedmiocie nabycia spadku, jeżeli chce uzyskać zwolnienie od obowiązku uiszczenia podatku. Termin na dokonanie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych nie może zostać przywrócony jeżeli został uchybiony.
Należy zaznaczyć, że w zgłoszeniu o nabyciu spadku skierowanym do organu podatkowego, nie dokonuje się tylko zawiadomienia o tym, iż dana osoba jest spadkobiercą, ale również wskazuje się konkretnie nabyte rzeczy i prawa majątkowe.
Skutki niedochowania 6miesięcznego terminu
W sytuacji niespełnienia w odpowiednim terminie warunku zgłoszenia nabycia spadku, nabywca traci prawo do zwolnienia od podatku, a nabycie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji spadki i dziedziczenie oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.