Jak dostać obywatelstwo polskie? Część 1.
publikacja: 2018-01-26, sekcja: prawo imigracyjneZ tym pytaniem często zwracają się klienci do kancelarii. W takim przypadku wyjaśnienia wymaga, że polskie obywatelstwo można nabyć na cztery sposoby:
- z mocy prawa
- przez nadanie obywatelstwa polskiego
- przez uznanie za obywatela polskiego
- przez przywrócenie obywatelstwa polskiego
Powyżej wymienione sposoby nabycia obywatelstwa mają różne procedury, dlatego dla oceny który z powyższych trybów zastosować do danego klienta, potrzebna jest szczegółowa rozmowa i analiza posiadanych dokumentów. W niniejszej publikacji wskaże w jaki sposób nabywa się obywatelstwo z mocy prawa oraz przez nadanie obywatelstwa, a w następnych opisane zostaną kolejne tryby.
OBYWATELSTWO Z MOCY PRAWA
Małoletni nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie, w przypadku gdy:
- co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim;
- urodził się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a jego rodzice są nieznani, nie posiadają żadnego obywatelstwa lub ich obywatelstwo jest nieokreślone
Małoletni nabywa obywatelstwo polskie , gdy został znaleziony na terytorium Rzeczypospolitej Polskie, a jego rodzice są nieznani.
Małoletni cudzoziemiec, przysposobiony przez osobę lub osoby posiadające obywatelstwo polskie , nabywa obywatelstwo polskie, jeżeli przysposobienie pełne nastąpiło przed ukończeniem przez niego 16 lat. W tym przypadku przyjmuje się, że małoletni cudzoziemiec nabył obywatelstwo polskie z dniem urodzenia.
NADANIE OBYWATELSTWA
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie, a procedura ta zostaje uruchomiona na wniosek złożony przez cudzoziemca. Prezydent w tej kwestii nie jest związany żadnymi warunkami, które osoba składająca wniosek musi spełnić, aby zostało nadane jej polskie obywatelstwo.
Wniosek o nadanie obywatelstwa powinien zawierać niezbędne dane zgodne z przepisami ustawy, m.in. dane i adres wnioskodawcy; informacje o rodzicach cudzoziemca i dalszych wstępnych, jeżeli posiadali obywatelstwo polskie; informacje o posiadaniu obywatelstwa polskiego w przeszłości, jego utracie oraz dacie nabycia obywatelstwa innego państwa; informacje o źródłach utrzymania cudzoziemca, jego osiągnięciach zawodowych, działalności politycznej i społecznej; informację o znajomości przez cudzoziemca języka polskiego; dane małżonka cudzoziemca; informację, czy cudzoziemiec ubiegał się o nabycie obywatelstwa polskiego w przeszłości. Wniosek taki należy odpowiednio uzasadnić, a także dołączyć właściwie dokumenty, można go złożyć zarówno w Polsce jak również za granicą. Organy za pośrednictwem których wniosek można złożyć, po jego weryfikacji, przekują go wraz z załączonymi dokumentami Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej. W wyniku przeprowadzonego postępowania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadaje obywatelstwo polskie lub odmawia jego nadania w formie postanowienia.
UZNANIE ZA OBYWATELA POLSKIEGO
Trzeci sposób nabycia polskiego obywatelstwa wymaga odrębnego omówienia, dlatego zostanie on opisany w następnej publikacji.
Kancelaria pomaga klientom w przygotowaniu wniosku dotyczącego nabycia obywatelstwa polskiego a także zebraniu niezbędnych dokumentów.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo imigracyjne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.