Wykonywanie kontaktów z dzieckiem w trakcie epidemii
publikacja: 2020-03-27, sekcja: prawo rodzinneW obliczu ogłoszenia stanu epidemii w Polsce powstał m.in. problem, w zakresie wykonywania kontaktów z dzieckiem orzeczonych przez sąd. Powyższe sprawdza się do tego, czy rodzic pod opieką którego zostaje dziecko, może odmówić drugiemu kontaktu z córką lub synem. Jakie uprawnienia ma np. ojciec, któremu matka dziecka bezpodstawnie uniemożliwia kontakty przyznane sądownie. Czy każda obawa i odmowa wykonania kontaktów w związku z zagrożeniem wynikającym z epidemii będzie uzasadniona ?
Przedmiotowe zagadnienie w aktualnym stanie prawnym jest dość problematyczne. Obowiązujące przepisy prawne, przyznają odpowiednie instrumenty osobom, którym odmawia się bezpodstawnie kontaktów z dzieckiem orzeczonych przez sąd. Zgodnie z regulacją zawartą w Kodeksie postępowania cywilnego jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.
Należy jednak zauważyć, że każdą sytuację odmowy wykonania kontaktów, sąd będzie badał indywidualnie. Nie w każdej sytuacji wydane zostanie orzeczenie w którym sąd zagrozi nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej. Może okazać się, że np. matka dziecka miała uzasadnione obawy, odmawiając ojcu kontaktów z dzieckiem, które miało spędzić z nim cały weekend poza domem, włącznie z noclegiem. Kontakty w dobie epidemii mogą bowiem stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. W takim przypadku sąd będzie badał, czy odmowa kontaktów była uzasadniona okolicznościami sprawy. W każdej sprawie jednak należy pamiętać o prawach zarówno dzieci jak i rodziców.
Nasza kancelaria posiada doświadczenie w sprawach dotyczących wykonywania kontaktów z dzieckiem. Oferujemy szerokie wsparcie, weryfikujemy, jakie działania w danej sprawie będą najlepsze dla Klienta. W czasie ogłoszenia stanu epidemii zachęcamy do kontaktu z kancelarią za pośrednictwem formularza, który dostępny jest na naszej stronie.
-----
NOWOŚĆ! Poradnik "Rozwód i separacja, kompendium wiedzy", zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w
trakcie spraw rozwodowych, dotyczących separacji oraz unieważnienia małżeństwa.
Publikacja dostępna online w formie elektronicznej, po zakupieniu przesyłana na skrzynkę pocztową w ciągu kilku minut.
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo rodzinne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.